Konferencja


Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!

Dnia 28 lutego 2012 roku odbyła się w Zespole Szkół Samochodowych konferencja w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu pod hasłem przewodnim "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!"

Tematem wiodącym tegorocznej konferencji było bezpieczeństwo użytkowników w sieci, zapobieganie zjawisku cyberprzemocy oraz wskazanie innych zagrożeń, na jakie jest narażony użytkownik Internetu. Uczestnicy spotkania zdobyli wiedzę jak chronić się i zwalczać nielegalne treści w sieci. więcej >>

 

 

Zagrożenia w SieciInternet jest przydatnym do nauki, pracy i zabawy narzędziem. Niestety, jak każde narzędzie może być używane do dobrych jak i złych działań. Warto wiedzieć, jakie występują w nim zagrożenia i jak się zachować, kiedy na nie natrafimy.

Niebezpieczne kontakty

Pamiętaj, że nie wszyscy w Internecie mają wobec Ciebie dobre zamiary, nawet jeli tak mówią. W Internecie oszukiwać jest łatwiej niż w prawdziwym życiu. Nie wierz, we wszystko, co usłyszysz od osób, które znasz tylko w Internecie.

Szkodliwe kontakty

Zdarzyć się może, że ktoś obrazi Cię na czacie, wyśle nieprzyjemnego e-maila lub wiadomość na komunikatorze, a może po prostu pisze do Ciebie, choć Ty tego nie chcesz. Może to być kto, kto Cię zna, ale może też to by osoba nieznajoma, ktra uważa, że takie zachowanie to dobry żart. Zwykle ktoś taki myli też, że w Internecie można robić, co się chce i nikt nie dowie się, kim jest. To nieprawda. W Internecie każdy zostawia ślady, po ktrych policja może go znaleść. Jeżli zdarzy Ci się, że internetowy kontakt sprawia Ci przykrość, powiedz o tym rodzicom lub zaufanej osobie dorosłej. Możesz órwnież skontaktować się z helpline.org.pl.

Ujawnienie Twoich prywatnych danych

Twoje prywatne dane nie powinny wpaść w niepowołane ręce! Adres e-mail, numer telefonu, adres, zdęjcie czy różnego rodzaju hasła (do poczty, komunikatora, czatu) to informacje, które należy chronić w trosce o własne bezpieczeństwo. Przecież nie chcesz dostawać spamu lub żeby każdy wiedział, gdzie mieszkasz i mógł do Ciebie przyjść czy zmienić tak Twoje zdjęcie w komputerze, że będzie Ci przykro, będą się z Ciebie miać. To samo dotyczy danych Twoich kolegów i koleżanek - odmawiaj, jeli ktoś Cię o to poprosi - nie chcesz, by im stało się coś łzego.

Szkodliwe treci

To takie teksty, zdjęcia, filmy i nagrania, ktre są nielegalne lub przeznaczone tylko dla dorosłych. Kontakt z nimi może być dla Ciebie przykry. Pamiętaj, że możesz na nie natrafić zupenie przypadkowo, to się zdarza i nie ma w tym Twojej winy. Jeli zdarzyło Ci się napotka w Internecie szkodliwe treści - powiedz o tym rodzicom lub zaufanej osobie dorosłej, a ona niech skontaktuje się z dyurnet.pl, aby treści te zostały usunięte i nikomu ju nie zagrażały.

Wirusy i złośliwe programy

Wirusy i inne złośliwe programy mogą zniszczy pliki na Twoim komputerze, albo sprawić, że korzystanie z niego będzie trudne lub nawet niemożliwe - przestanie działać tak, jak powinien. Nie ma całkowicie skutecznej ochrony przed wirusami i złośliwymi programami. Chronić należy się poprzez stosowanie antywirusa (pamiętaj o regularnym uaktualnianiu jego bazy - pozwoli mu to rozpoznawać nowe zagrożenia) i zapory sieciowej. Bardzo ważne jest również korzystanie tylko z tych programów, płyt, dyskietek i pendrive'w, na których wiemy co się znajduje. Tą samą zasadę warto stosować również do nieznanych stron internetowych.

Włamania

Zdarzyć się może, że ktoś zobaczy, jakie hasło wpisujesz logując się na pocztę, do komunikatora czy na czacie. Może się też zdarzyć, że hasło jest bardzo proste i może je zgadnąć każdy, kto będzie miał trochę szczęścia lub dobrze Cię zna. Znając Twoje hasło, osoba taka może zrobić co tylko chce, a dla innych użytkowników Internetu wyglądać to będzie na Twoje działania. Aby uniknąć kłopotów i nieprzyjemności wymyślaj dobre hasła, to jest długie i skomplikowane. Nie żuywaj jako hasła imienia swojego, przyjaciela, czy zwierzaka, daty urodzenia itd. - te hasła są popularne i łatwo je odgadnąć.

Zasady bezpieczeństwa

Jeli znasz internetowe zagrożenia, łatwiej będzie Ci ich uniknąć. Poniżej znajdziesz kilka pożytecznych rad, jak bezpiecznie poruszać się w Sieci. W razie jakichkolwiek wątpliwości i problemów zawsze pytaj rodziców lub nauczycieli.

* - Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 18 lat, ale może mieć 40!
- Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!
- Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.
- Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
- Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, np. karolina1993 czy jacek14 - lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymylisz coś ciekawego!
- Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.
- Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz "wylij", nie można już tego cofnąć.
- Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
- Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.


 
 
Design downloaded from free website templates.