Wycieczka do Biskupina
Oglądaj nasze filmy
na kanele youtube.

YOU TUBE

BISKUPIN - FESTYN ARCHEOLOGICZNY "RUŚ ZNANA I NIEZNANA"

24.09.2010 roku klasy: 2LpD, 2LpB i 1TsD wraz z opiekunami: Karoliną Jasińską, Renatą Smok, Wiolettą Pliszczyńską, Małgorzatą Gurtowską i Piotrem Wawrowskim udały się na festyn archeologiczny "Ruś znana i nieznana" odbywający się w Biskupinie.

Młodzież dowiedziała się wielu ciekawych rzeczy na temat osady w Biskupinie, która wiąże się z kręgiem kultury łużyckiej i datowana jest od około XIV w. p.n.e. do około V w. p.n.e., poznała zwyczaje i kulturę plemion zza wschodniej granicy, na przykład: ręczne lepienie i zdobienie naczyń glinianych, wytwarzanie narzędzi i broni z krzemienia, farbowanie tkanin barwnikami naturalnymi, bicie monet, wykonywanie ozdób z miedzi i brązu, wyprawianie i obróbka skóry, prehistoryczny makijaż i tatuaż czy snycerkę.

Ponadto uczniowie odwiedzili biskupińskie muzeum, w którym obejrzeli wystawę "Gdzieś przy granic....Pogranicze polsko-ruskie w okresie od X do XIV wieku", ukazującą burzliwy okres kształtowania się państwowości Polski i Rusi.

Największe wrażenie na uczniach i nauczycielach wywarł jednak pokaz walk Rusinów z wojami piastowskimi. Barwnie przystrojeni wojownicy zaprezentowali różne metody walk, podczas których nie obyło się bez momentów zapierających dech w piersiach.

Zapraszamy do galerii.Autorami witryny ZSS są: Robert Feter, Katarzyna Rzepecka - Paluch
Dziękujemy Dyrekcji oraz koleżankom i kolegom za przekazywane materiały.
UWAGA!!! Zamieszczone zdjęcia na stronie www.zss.q4.pl są własnością osób na nich przedstawionych. Jakiekolwiek ich wykorzystanie bez wiedzy i zgody właścicieli jest niedozwolone.