Tydzień Zakazanych Książek
Oglądaj nasze filmy
na kanele youtube.

YOU TUBE

"Tydzień Zakazanych Książek" to coroczne, międzynarodowe wydarzenie, które miało swój początek w latach 80 - tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ideą obchodów jest zwrócenie uwagi na zjawisko cenzury w literaturze oraz potrzebę dialogu o tolerancji, zachowaniu wolności słowa i prawie do formułowania własnych opinii. To także podkreślanie ważności wolnego i swobodnego czytania.

Z okazji "Tygodnia Zakazanych Książek" w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę poświęconą historii tego święta oraz ekspozycję książek, które na przestrzeni lat były zakazywane i cenzurowane z przyczyn religijnych, politycznych, kulturowych i obyczajowych. Na zakazanej liście znalazły się znane lektury i poczytne bestsellery, np. "Kod Leonarda da Vinci" D.Browna, "Cierpienia młodego Wertera" J. W. Goethego, "Buszujący w zbożu" J. D. Salingera.

Główny cel przedsięwzięcia to zachęcenie społeczności ZSS do dyskusji o publikacjach, które z różnych powodów próbowano usuwać z półek szkół, bibliotek i księgarń lub ograniczać do nich dostęp - wycofując z obiegu czy też umieszczając na "czarnych listach".

Organizatorzy: W. Klepacz, A. KurzępaAutorami witryny ZSS są: Robert Feter, Katarzyna Rzepecka - Paluch
Dziękujemy Dyrekcji oraz koleżankom i kolegom za przekazywane materiały.
UWAGA!!! Zamieszczone zdjęcia na stronie www.zss.q4.pl są własnością osób na nich przedstawionych. Jakiekolwiek ich wykorzystanie bez wiedzy i zgody właścicieli jest niedozwolone.