Światowy Dzień Zespołu Downa
Oglądaj nasze filmy
na kanele youtube.

YOU TUBE

#bardziejkochani #liniaprosta

Światowy Dzień Zespołu Downa -święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Data obchodów nie jest przypadkowa - dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Wiąże się również z istotą zaburzenia - trisomią 21 chromosomu.

Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

Tego też dnia klasa I TI wraz z wychowawcą Oliwią Ubecką integrowała sie z osobami z trisomią 21 chromosomu, założyła kolorowe skarpetki i utworzyła linię prostą. Pojedyncza, prosta i przecinająca dłoń linia to jedna z cech, które mogą wyróżniać osobę z zespołem Downa.

"Całkiem różne mam skarpety
A dlaczego? Kto odgadnie?
Czy gdzieś w pralce się zgubiły?
Czy tak jest po prostu ładnie?
Czemu różnią się zupełnie
Bo tak też jest między nami.
Choć tak bardzo się różnimy,
Wciąż jesteśmy dzieciakami. ..."

Dorota Kluska

Organizator Oliwia Ubecka.Autorami witryny ZSS są: Robert Feter, Katarzyna Rzepecka - Paluch
Dziękujemy Dyrekcji oraz koleżankom i kolegom za przekazywane materiały.
UWAGA!!! Zamieszczone zdjęcia na stronie www.zss.q4.pl są własnością osób na nich przedstawionych. Jakiekolwiek ich wykorzystanie bez wiedzy i zgody właścicieli jest niedozwolone.