Oglądaj nasze filmy
na kanele youtube.

YOU TUBE

Projekt Młody Obywatel

Młody Obywatel to ogólnopolski program skierowany do uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnym oraz opiekunów i opiekunów grup młodzieżowych z instytucji oświatowych w całej Polsce.

Celem programu jest pobudzenie młodzieży do aktywności obywatelskiej.

Etapy realizacji projektu - fotorelacja

Wizyta w PTTK

Dnia 14 listopada 2016 r. odwiedziłyśmy włocławski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, żeby zdobyć informacje o rajdzie po Grzywnie zorganizowanym w 2014 r.. Na miejscu zastałyśmy panią kierownik, która miała już przygotowane wszystkie potrzebne dla nas materiały. Dowiedziałyśmy się, że organizatorką tego przedsięwzięcia była pani Jolanta Dankiewicz nauczyciel Zespołu Szkół Samochodowych. Pani kierownik PTTK przedstawiała nam regulamin, listę uczestników oraz opowiedziała o trasie.


Spotkanie z panią Jolantą Dankiewicz

17 listopada 2016 roku grupa projektowa uczestniczyła spotkaniu z Panią Dankiewicz, która od lat zajmuje się tematem Grzywna. Chcieliśmy dowiedzieć się jak najwięcej o jej inicjatywach i zebrać informacje na ten temat. Pani Dankiewicz pokazała nam wiele materiałów i opowiedziała o przebiegu swojej pracy.

Na początku spotkania Pani Dankiewicz mówiła nam obelisku, który od 2001 roku znajduje się na terenie ZSS. Jest to pierwszy obiekt upamiętniający Grzywno w naszym mieście. Wtedy właśnie nasza szkoła została poproszona o patronat nad Miejscem Pamięci Narodowej, zajęła się tym Pani Dankiewicz. Jej pierwszym zadaniem było zaprojektowanie miejsca otaczającego obelisk.

W 65 rocznicę pacyfikacji Grzywna powstał film o zapomnianej dzielnicy, którego autorami byli uczniowie ZSS pod kierunkiem Pani J.Dankiewicz. W filmie wystąpił Pan Jerzy Ziółkowski, który był mieszkańcem Grzywna i pamiętał jego pacyfikację.

W 2014 roku, w 75 rocznicę pacyfikacji Grzywna młodzież ZSS pod kierunkiem Pani Jolanty Dankiewicz wykonała makietę przedstawiającą dzielnicę przedwojennego Grzywna. Prezentacja makiety odbyła się na zakończenie rajdu, który został zorganizowany 13 grudnia 2014r., także z inicjatywy Pani Dankiewicz. Do udziału w rajdzie zaproszono włocławskie szkoły, ale także mieszkańców miasta.

Poza tym, nauczycielka podejmuje wiele działań cyklicznych: akcja "Znicz", historia Grzywna przypominana jest na rozpoczęciu roku szkolnego.

Pani Jolanta Dankiewicz opowiedziała nam o tych przedsięwzięciach dokumentując je zbieranymi materiałami i zdjęciami.


Spotkanie z panem Łukaszem Linowskim

Dnia 18 listopada 2016 roku grupa projektowa spotkała się z Panem Linowskim, autorem strony internetowej o Grzywnie.

Pytałyśmy go o jego zainteresowanie tym tematem, poszukiwanie materiałów i przebieg jego pracy. Dowiedziałyśmy się, że pasję do historii "obudził" w nim dziadek, który wiele opowiadał mu o wojnie, także na terenach Włocławka, wtedy właśnie usłyszał o Grzywnie. Dawna dzielnica stała się jego "konikiem" i poszukiwał nowych informacji na ten temat, jednak wtedy pojawiły się trudności - dane były niekompletne, a czasem nawet sprzeczne. Momentem kulminacyjnym w rozwoju jego pasji było pisanie pracy magisterskiej, właśnie o dawnym osiedlu Włocławka. Wybrał się wtedy do archiwum we Włocławku, gdzie znalazł kilka teczek dotyczących Grzywna. Kolejnym etapem było stworzenie wspomnianej strony internetowej, a w planach ma również napisanie książki, która będzie zawierała więcej wątków i szczegółów niż praca magisterska.

Pan Linowski zaprezentował nam również część materiałów w wersji multimedialnej, resztę miałyśmy zobaczyć już następnego dnia.


Spacer po Grzywnie

Dnia 19 listopada 2016 roku wybraliśmy się na spacer po dawnym włocławskim osiedlu - Grzywno pod przewodnictwem Pana Łukasza Linowskiego. Od wielu lat interesuje się on zapomnianą dzielnicą i stara się podtrzymywać pamięć o niej.

W spotkaniu uczestniczyła Pani Wicedyrektor Katarzyna Dąbrowska, a grupą opiekowała się Pani Bożena Piętowska.

Dostaliśmy mapy, na których mieliśmy zaznaczać poszczególne punkty z trasy naszej wycieczki. Na samym początku Pan Linowski pokazał nam gdzie znajdowało się stare Grzywno. Ciężko było nam uwierzyć, że istniało tam jakieś osiedle, ponieważ nie ma po nim żadnych śladów i aktualnie znajduje się tam firma Petrokan, ale przewodnik przedstawił nam zdjęcia i schematy, więc łatwiej było nam to sobie wyobrazić. Następnie szliśmy lasem, gdzie powiększało się Grzywno, niestety i tam brak śladów istnienie dzielnicy.

Pan Linowski opowiadał bardzo ciekawie o tym miejscu oraz o wydarzeniach z nim związanych. Każdą swoją opowieść dokumentował materiałami archiwalnymi. Widać było, że ten nierozwiązany do końca temat bardzo go pasjonuje.

Końcowym etapem wycieczki było dotarcie na Cmentarz Komunalny, gdzie znajdują się mogiły niektórych mieszkańców spacyfikowanej dzielnicy.


Pińczata




Autorami witryny ZSS są: Robert Feter, Katarzyna Rzepecka - Paluch
Dziękujemy Dyrekcji oraz koleżankom i kolegom za przekazywane materiały.
UWAGA!!! Zamieszczone zdjęcia na stronie www.zss.q4.pl są własnością osób na nich przedstawionych. Jakiekolwiek ich wykorzystanie bez wiedzy i zgody właścicieli jest niedozwolone.